Şuan Karaahmetli.Com da 0/4 Kişi Online
Anasayfan YapFavorilerine EkleE PostaPlayerHaritaTema      
 Google   
Bugün 21.11.2018 
          
ANASAYFA
          
HABERLER
          
RESİMLER
          
VİDEOLAR
          
HESABIM
  Üyelik      Hatırla    Yeni Kayıt - Şifremi Unuttum - Site Yetkilisi Byhakan Şuan Sitede Değil CANLI DESTEK
 » Ana Menü
    Ana Sayfa
    Haberler
    Resimler
    Videolar
    Üyeler
    Ziyaretçi Defteri
» Bugün Girenler
0 Kişi
------------------------
» Anket
Seçimlerden Sonra Belediye Çalışmalarını Nasıl buluyorsunuz?
Zamanla Daha İyi Olacak (26-44%)
Eskiden Neyse Şimdi de Aynı (11-18%)
Çok Kötü (8-13%)
Ben Daha İyisini Yaparım (7-12%)
Çok İyi (6-10%)
Siz Anketi Oyladınız
58 - Katılım
( Sonuçlar )
» Sayfa İstatistikleri
Şuan Burada Kimler Var

Burada 0 Üye 1 Misafir Var
» Misafir827231
Daha Önce Kimler Girdi

Burası 143 Kişi Tarafından
Top 290497 Kez Görüntülendi
Görüntüleyenler
Sayfaları Göster

» Ençok Hit Alan Sayfalar
» Ençok Kişi Giren Sayfalar
» Enson Girilen sayfalar
   
» Ziyaretçi Defteri
~ ~ ~ Ziyaretçi Defteri ~ ~ ~
» MEVLÜT KandİLİ
İSMAİL TEMİZ

Durumu Dışarıda

E-Posta : isis7106@hotmail.com
Tarih : 25.Şub.2010 23:32:28

Defterde 6 Mesajı Var
TÜM İSLAM ALEMİNİN VE KARAAHMETLİ HALKININ DÜNYAMIZIN GÜNEŞİ İKİ CİHAN SELVERİ SEVGLİ PEYGAMBER EFENDİMİZ H. MUHAMMET (S.A.V)'İN DOĞUM GÜNÜ OLAN MEVLÜT KandİLİNİ KUTLAR HAYIRLARA VESİLE OLMASINI TEMENNİ EDERİM
» hep aynı
caferkurtulus

Durumu Dışarıda

E-Posta : adacalicafer69@hotmail.com
Tarih : 05.Şub.2010 20:51:25

Defterde 21 Mesajı Var
rica minnet olmuyor yaptırım uygulayın kardeşim
» cenaze
isak

Durumu Dışarıda

E-Posta : isak.apaydın@hotmail.com
Tarih : 22.Oca.2010 15:12:36

Defterde 12 Mesajı Var
merhum halil bozkurt a ALLAH rahmet eylesin kederli Ailesine başsaglıgı dilerim
» KARAAHMETLİ HAKKINDA
Byhakan

Durumu Dışarıda

E-Posta : hakan_akdeniz71@hotmail.com
Tarih : 13.Oca.2010 19:07:34

Defterde 52 Mesajı Var

 

KARAAHMETLİ KASABASI

TARİHİ VE COĞRAFİ YAPISI

B) COĞRAFİ YAPISI

Karaahmetli Kasabası  Kırıkkale  şehir merkezine 25 ,Ankara’ya 100 km mesafede,Türkiye’nin  en uzun  nehri olan Kızılırmak’ üzerinde kurulan Kapulukaya baraj göletine kıyısı  bulunan  150 km2 yüzölçümüne sahip 700 rakımlı bir yerleşim birimidir. 

Kasabamız kuzeyde  Hacılar Kasabası, Güneyde Karakeçili İlçesi,Doğuda Keskin ,Batıda ise Sarıkaya köyleri  ile çevrilidir.

Karaahmetli beldesi  düz bir arazi üzerinde  kurulmuştur. Beldenin güneydoğusunda yer alan tülüce dağının yüksekliği 950 metredir.

 B-NÜFUS DURUMU

Kasabamızın Merkez nüfusu 1353 ‘dir Bu nüfusun %49 nu erkek nüfus %51’ni ise kadın nüfus teşkil etmektedir.

Maalesef Kasabamızda işsizlik hat safhada ve tarıma elverişsiz olan kesimlerde nüfus göçü göze çarpmaktadır. Bu göçün yönü Kırıkkale,Ankara ve Büyük şehirlerdir.

 

BELEDİYELER

 

BELEDİYE
OLUŞ
TARİHİ

 

İL'E

UZAKLIK

(KM)

NÜFUS DURUMU

 

MAHAL
LE SAYI
SI

 

2005 YILI

BÜTÇESİ

( YTL)

 

TOPLAM

PERSO
NEL

SAYISI

1990 YILI

2000 YILI

Karaahmetli

1992

25

2.560

1.353

3

400.000

15

 

 1990 yılında yapılan genel nüfus sayımı kesin sonuçlarıyla karşılaştırıldığında nüfus da önemli ölçüde azalma görülmektedir.

TARİHİ YAPISI

Karaahmetli Beldemizin tarihi geçmişi hakkında elimizde yeterli kaynak bulunmamaktadır. Temennimiz ciddi bir bilimsel araştırma ile yörenin tarihinin gün ışığına çıkarılmasıdır. Aslında kasabamızın tarihini iki kısımda incelemeliyiz barajdan önce ve barajdan sonra diye gerçek şu ki barajın gelmesi sosyal açıdan bir yıkım olmuştur. En önemlisi insanlar atalarının yaşadıkları. çocukluklarının, gençliklerinin ve yaşlılıklarının geçtiği yerleri zoraki terk etmek zorunda kalmış, alışkanlıklarını kaybetmişlerdir. Uzun bir dönem komşuluk ilişkilerinde bulundukları komşularını kaybetmişlerdir. Bu zoraki ayrılık insanlarda farklı yaşam merkezlerine sevk etmiştir. Kimileri yeni kurulan yerleşim yerini tercih etmiş, kimileri baraj kenarına yerleşmeyi uygun bulmuş, Kimileri ise yeni kurulan kasabayla tamamen ilişkisini kesmek durumunda kalmış Kırıkkale ve hatta anakaraya yerleşmişlerdir. Şu an kime sorsanız eski köyümüzle ilgili bir rüya dahi göremiyordur. Bu demek oluyor ki o köyde yaşayan tüm hemşerilerimizin geçmişleri adeta beyinlerinden silinip alınmıştır.

Nüfusunun çokluğundan ve merkezi durumundan dolayı da eskiden beri Devlet Hizmetlerinden azami derecede yararlanmıştır. 1940'lı yıllardan beri ilkokulu, Kasaba olduktan sonra yapılan ortaokulu tam kapasite ile öğrenim vermektedir. 1980'den beri Elektriği, 1990'dan beri PTT şebekesi, 1995'den itibaren Ter koz suyu, 2001'den itibaren de köy yolu asfalt olan çağımızın modern hizmetlerinden de nasibini almıştır. Karaahmetli beldesinde eskiyle ve yeniyi bir arada görmek maalesef mümkün bulunmamaktadır. Şöyle ki Modern, betonarme iki-üç katlı binalar ve hatta villalar yapılırken eski tek katlı çamur sıvalı taş duvarlı evleri ve daracık sokakları görmek mümkün değildir.  Kasabamızda Genel amaçlı her türlü hizmetleri vermeye müsait bir meydan bulunmamaktadır. Kasabamıza ziyaretinizi Nisan - Haziran ortalarına kadar rastlatabilirseniz tadına doyum olmayan güzellikler görebilirsiniz. Ayrıca sonbaharın Eylül güzelliği de görmeğe değerdir.

 

C- İDARİ DURUMU

Karaahmetli Beldesi Coğrafi konumu itibariyle Kırıkkale İl’inin örnek bir beldesi görünümündedir. Kızılırmak nehri üzerine kurulan Kapulukaya baraj gölüne 5 km kıyı şeridi bulunmaktadır. 2000’li yıllarının başından itibaren bugünkü gelişme eğiliminin artarak devam edeceği ve beldenin ilerleyen dönemlerde Kırıkkalenin cazibe merkezi haline geleceği bilinmektedir. 

D-SOSYAL DURUMU

Kasaba merkezindeki konutların büyük bir bölümü sağlam yapılı betonarme binalardır. Tamamında elektrik ve telefon , %99’u şebeke suyu.  içme suyu mahalle aralarındaki sebil çeşme suyu ile karşılanmaktadır.

Halkın çoğunluğu tarım, inşaat Sanayi ve toplum hizmeti sektöründe çalışmaktadır. Belde genelinde her türlü ihtiyacı karşılayabilecek nitelikte iş yerinin olmaması nedeniyle vatandaşların ticari ilişkileri İl merkezine kaymaktadır. Kasabamızda Türk ailesine özgü gelenek ve görenekler sıcaklığını korumakta olup, dini ve milli günlerde halkımız birbirleriyle daha fazla kaynaşmaktadır. Bayram ziyaretleri, nişan düğün törenleri ve eğlenceleri geleneklere bağlı olarak devam etmektedir. Ayrıca Baraj kıyılarında bahçe içerisinde villa tipi müstakil konutlara da rastlanmaktadır.

a- SOSYAL YAŞANTI

Yerli ve yabancı turistlerin ziyaret ettiği İç Anadolu'nun güzide yerlerindendir. Özellikle Barajında Halka açık Belediyenin düzenlediği Plajlar, Balık lokantası, Halı saha ,Basketbol saha, piknik alanları, Tekne gezileri, Balık avlanma ve Misafirperver halkıyla görülmeye değer bir mekandır. Özellikle  bahar ve yaz aylarında baraj kıyıları ve İl Merkezi ile çevre İl ve İlçede yaşayan vatandaşların  akınına uğramaktadır. Beldeyi bu yönü ile cazibe haline getirmek için gereken gayret gösterildiği takdirde Karaahmetlii’nin iç turizme yönelik potansiyelini harekete geçirmek mümkün olacaktır.  Karaahmetli Beldesinde bulunan kapulukaya Baraj gölünün çevresindeki alanın Belediye tarafından çevre düzenlemesi yapılmakla birlikte Belediye Bütçesinin imkanlarının kısıtlı olması nedeniyle  Valilik tarafından desteklenerek iç turizme kazandırılması ve  Bu projenin bir an evvel hayata geçirilmesi  büyük önem arz etmektedir.

b - İŞ VE ÇALIŞMA HAYATI

 

Kasaba yaşamı fazla bir çeşitlilik ve canlılık göstermez Kırıkkale Makine Kimya Endüstrisi Kurumundan emekli olan vatandaşlarımız yanında küçük çaplı işletmeler yaygın değildir. Kasaba nüfusunun yarıdan fazlası tarım ve hayvancılıkla uğraşır İşsizlik oranı oldukça yüksektir. Tarımsal amaçlı olarak kullanılan arazilerde buğday,arpa ,ayçiçeği,nohut, mercimek ve sebzecilik yapılır. Örtü altı seracılık ve ile fenni arıcılık çalışmalarının desteklenmesi halinde olumlu sonuç alınabileceği düşünülmektedir.   

Kasaba Sağlık Ocağında  15 MAYIS  2004 tarihi itibari ile 1 doktor, 1 hemşire, 1 Sağlık Memuru  1 Memur , 1 hizmetli 1 şöför, 1 ambulansla Halkımıza en iyi şekilde hizmet verilmektedir.  Her ay ortalama 15  çocuk aşılanmaktadır. Sağlık Ocağına 01.01.2004 tarihinden 20 MAYIS 2004 tarihleri arasında 983 kişi baş vurmuş olup, muayene ve tedavileri yapılmıştır.   buna bağlı olarak  Sarıkaya köyü sağlık evinde personel olmadığından Sarıkaya köyüne sağlık hizmeti Karaahmetli sağlık ocağınca verilmektedir.

F- EKONOMİK DURUM   

  Beldemizin geçim kaynağı genel itibariyle Tarım ve Hayvancılıktır. Kasabamızın arazisi 75.000.000.m2 'dir, bu arazinin tam orta noktasına kurulmuş olup, arazinin %85'ında tarım yapılabilmektedir. Baraj kıyısında sulu tarım barajdan motorlar vasıtasıyla yapılabilmektedir. Ormanlık alan olarak dağlık bölgemizde, meşe türü agaçlar ve kavak söğüt yetişir. Meyve agaçları olarak Kayısı, Elma, Armut, Erik, İğde, Kuşburnu, , Dut (v.b.) ağaçlar vardır. Tarım ürünlerinden başta Ayçekirdeği, Buğday, Arpa , Çavdar, Mısır ve Mercimek yetiştirilir. Yöre Cografi özellik olarak kırmızı kiremit toprağına sahiptir. En önemli ürünlerimiz Ayçiçeği, Buğday, arpa dır. Sebze yetiştiriciliğinde özellikle patlıcan yetiştiriciliği ile yöresinde büyük şöhrete sahiptir. On-onbeş yıl öncesine kadar çok meşhur olan Hasan dede türü üzüm yetiştirilirdi. Şimdi ise birkaç kişi dışında bağlar bozuldu. Eski güzellikler kayboldu. Kuru üzüm, pestil şeklinde de üzümden degişik ürünler yapılırdı. Tarımımız şuan modern usullerle yapılmaktadır.

Kasabamızda elektriksiz ev bulunmamaktadır.Kasabamızın su ihtiyacı 200 tonluk su deposundan karşılanmaktadır.

Kasamamızın ilçeye uzaklığı  20 km. İle uzaklığı ise 25 km.dir Karaahmetli  Beldesi kurulu toplam 1500 hat kapasiteli santraller ile telefon  haberleşmesi  yapılmaktadır. Karaahmetli beldesinde ankesörlü  telefon  bulunmamaktadır. Karaahmetli Kasabası  Kapulukaya baraj yolu 6000 metrelik bölümü asfaltlanmıştır.

TV, Özel Televizyon kanalları Kırıkkale İlinden karşılanmakta olup, tüm kanallar sorunsuz izlenmektedir.

 


» LÜTFEN ŞİİRLERİNİZİ FORM'A YAZINIZ
EROLALAKARA

Durumu Dışarıda

E-Posta : karaahmetlim@hotmail.com
Tarih : 12.Oca.2010 21:38:40

Defterde 40 Mesajı Var

SAYIN ÜYELERİMİZ 

SİTEMİZE YAZMIŞ OLDUĞUNUZ OKUMAYA DOYAMADIĞIMIZ O GÜZEL YAZI VE ŞİİRLERİNİZİN MERMER YAZISI GİBİ KALICI OLMASINI İSTİYORSANIZ LÜTFEN FORM BÖLÜMÜMÜZDEKİ ;

SİZİN  SEÇTİKLERİNİZ

  ADINDAKİ ALANA GİDEREK BURADA

 ŞİİRLER 

BÖLÜMÜNDEKİ ALT FORM OLARAK BELİRTİLEN YERDEKİ 

GÖNÜLDEN NAĞMELER      

 KISMA YAZARSANIZ SEVİNİRİZ

 


» üzülmenin tarifi
üzeyir apaydın

Durumu Dışarıda

E-Posta : bora_71_vosvos@hotmail.com
Tarih : 12.Oca.2010 00:28:44

Defterde 22 Mesajı Var

herkese TUNCELİ den en derin sevgi ve saygılarımı sunarım sevgili karaahmetli hemşerilerim ben bu siteye her gün giriyom resimlerdir ziyaretçi defteridir yani velasıl her sayfasına girerim bişi dikkatimi çekti ziyaretçi defterine hiç yazan yok ya kimse siteye girmiyo yadan giren öylesine bakıp geçiyo arkadaşlar yazalım paylaşalım sadece okumayalım aynı zamanda yazalımda şimdi benim aklıma geldi yazayım bari biliyomusun sebebsiz yere ayrıldık anlamıyorum günah değilmi ayrılmamız ama mümkün değil seni unutmam seninde beni unutman şimdi sana sorarım önce beni sevdin sonra neden bi başka insan oldun sanki kimse kalmamış gelipde beni buldun şimdi aklıma geliyo sen bu hayatda ya çok sevildin yada hiç sevilmemmişin veya çok mutlu günün oldu yada hiç mutlu günün olmadı ama bu yüreğime öyle bi yara açtın ki hiç kapnmıcak birde sana kendimi anlatamadım sanırım seninde böyle kayıtsız kalman ne arıyosun ne soruyosun anlamıyorum bunu nasıl beceriyosun aslında benim sana söyle demen gerekir allahım sanada versin biliyom beni çok çok sevdin ama genede söylücem karşılıksız sevgi sende çek bu çileyi öyle bi derde tutulki dermanı olmasın bende bulasın dermanı ben bunu sana dert bakımından söylemiyom sevgi anlamında söylüyom şimdi ben kaderime darılmış ama umutlarıma sıkı sıkı sarıldım çok sevdiğim birinden ayrılmanın gönül yorgunluğunu taşıyorum hayatım boyu ben bu sevgi ve aşk yolunda hep ezildim ama üzülenlede üzülmesini bildim ama sen beni yüreğimden vuran zalim gibisin aslında çok daha yazacaklarım var fakat site yönetiminede saygı göstermek lazım gene aynı sözü söylüyom her YURDA bir GÜL yeter buradan taaaaaaaaaaa TUNCELİ'den en derin saygı ve sevgiler


» slm
gulcangocer

Durumu Dışarıda

E-Posta : gulcan_gocer46@hotmail.com
Tarih : 11.Oca.2010 21:01:15

Defterde 1 Mesajı Var

arkadaşlar Karaahmetli kasabası hakkında bigi almaya ihtiyacım var kırıkkale merkeze kac dakıka artı vasıta sorunu var mı yardımcı olursanız cok sevinirım


» kutlama
üzeyir apaydın

Durumu Dışarıda

E-Posta : bora_71_vosvos@hotmail.com
Tarih : 01.Oca.2010 21:36:24

Defterde 22 Mesajı Var

öncelikle herkesden özür dilerim karaahmetli kasabasının yeni yılını en içten gileklerimle kutlarım TUNCELİ den herkese kucak dolusu sevgi ve saygılarımı sunarım


» GENÇLİK VE YAŞLILIK HALİ
kurtulus

Durumu Dışarıda

E-Posta : kurtulus_66_10@hotmail.com
Tarih : 29.Ara.2009 21:36:49

Defterde 5 Mesajı Var
DOĞDUGUN TOPRAKTA YAŞAMAZSIN DOYDUĞUNYERDE YAŞANIR
» SANA OLAN GÜVENİM
üzeyir apaydın

Durumu Dışarıda

E-Posta : bora_71_vosvos@hotmail.com
Tarih : 23.Ara.2009 23:03:32

Defterde 22 Mesajı Var

Asker, en iyi arkadaşının az ilerde kanlar içinde yere düştüğünü gördü. Ateş yağmuru altındaydılar. Tam siperden dışarı doğru bir hamle yapacağı sırada, başka bir arkadaşı onu omzundan tutarak tekrar içeri çekti,
-Delirdin mi sen? Gitmeye değer mi? Büyük bir ihtimalle ölmüştür. Artık onun için yapabileceğin bir şey yok. Boşuna kendi hayatını tehlikeye atma.
Fakat asker onu dinlemedi ve kendisini siperden dışarıya attı. O korkunç ateş yağmuru altında arkadaşına ulaştı. Onu sırtına aldı ve koşa koşa geri döndü. Birlikte siperin içine yuvarlandılar. Fakat cesur asker yaralı arkadaşını kurtaramamıştı. Siperdeki diğer arkadaşı;
-Sana değmez demiştim. Hayatını boşu boşuna tehlikeye attın.
-Değdi, dedi, gözleri dolarak,değdi…
-Nasıl değdi? Bu adam ölmüş görmüyor musun?
-Yine de değdi. Çünkü yanına ulaştığımda henüz sağdı. Onun son sözlerini duymak, dünyalara bedeldi benim içim. Ve hıçkırarak arkadaşının son sözlerini tekrarladı:
-Geleceğini biliyordum… Geleceğini biliyordum… dedi. işde öyle bişey GÜVENMEK

 


                
» Ziyaretci Defterine Yaz
İsminiz :
E Posta :
Başlık :
Mesajınız :
Resminiz :
» CopyrightYukarı Git
2o18 © Copyright
www. Karaahmetli .com
Tavsiye Et | İletişim | Rss